35-cio lecie komórek

Dokładnie 35 lat temu, 3 kwietnia 1973 roku Motorola zaprezentowała na Manhattnie w Nowym Jorku pierwszy przenośny telefon, prototyp telefonu komórkowego, o nazwie DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage).

Na specjalnym pokazie m.in. dla przedstawicieli Federalnego Urzędu Łączności (FCC) wykonano pierwsze połączenie. To był przełomowy dzień dla branży telekomunikacyjnej.

Stworzenie pierwszego przenośnego telefonu było szczególnie dużym wyzwaniem, gdyż nie tylko brakowało urządzenia, na którym można by się wzorować, ale nie było też stworzonej infrastruktury. Motorola, lider w dziedzinie komunikacji radiowej, wykorzystała swoje kilkudziesięcioletnie doświadczenie w tej branży, zdobywane od momentu założenia w 1928 roku jako Galvin Manufacturing Corporation – mówi Małgorzata Matusiewicz, marketing menedżer Motoroli na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Telefon z racji swojego wyglądu, był żartobliwie porównywany przez swoich projektantów z butem. Jednak prawdziwe wyzwanie stało przed inżynierami, którzy musieli stworzyć elektronikę tak małą, by zmieściła się w zaprojektowanym przez zespół Rudy’ego Kroloppa modelu.

Dwa lata później od pionierskiego pokazu, 16 września 1975 roku, Motorola otrzymała patent o numerze 3 906 166 na rozwiązanie nazwane “Radio telephone system”. Dopiero 10 lat później, 21 sierpnia 1983 roku Federalny Urząd Łączności USA (FCC) dopuścił do użytku DynaTAC 8000X, pierwszy na świecie komercyjny przenośny telefon komórkowy. Tego dnia zaczęła się współczesna era telefonii komórkowej.

2007_3_28.jpg

~ - autor: olekludwik w dniu 3 kwietnia, 2008.

Jedna odpowiedź to “35-cio lecie komórek”

  1. […] Original post by olekludwik […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: